Az USA stagnálásával és Kína felzárkózásával erősödik a soft power-verseny
2025. július 17. 22:53
Kína rekordot döntött a globális megítélésben: megelőzte az Egyesült Királyságot miközben az USA megtorpant, Európa pedig egyre kevésbé tud érvényesülni a nemzetközi versenyben.
A Brand Finance évente végzett, idei Global Soft Power Indexe szerintegyre mélyül a szakadék a világ országai között: a vezetőállamok átlagosan 0,9 ponttal törnek előre, míg a gyengébbek átlagosan 3 ponttal lemaradnak. A vizsgált nyolc pillérből (kultúra és örökség, oktatás és tudomány, nemzetközi kapcsolatok, gazdaság és kereskedelem, kormányzás, média és kommunikáció, fenntartható jövő, valamint emberek és értékek) 3-ban az USA, 2-2-ben Japán és Svájc, 1-ben pedig Olaszország áll az élen. Az USA továbbra is az első, de a pontszáma szinte stagnál: csak 0,7 ponttal javított legutóbbi értékén, és több pillérben visszaesést mutat. Kína 1,6 pontot javítva az eddigi legjobb eredményét érte el, feljött a második helyre, ezzel megelőzte a briteket, és hat szempontból is jelentős javulást mutatott. A katonai konfliktusokkal érintett országok – Izrael,Ukrajna, Oroszország – megítélése romlott vagy stagnál, átlagosan 1-2 helyet rontottak pozíciójukon a háborús helyzetekből fakadó nemzetközi megítélésüknek köszönhetően.
Az USA stagnálása a belső politikai feszültségeknek köszönhető, ennek megfelelően a reputációja is romlott, míg a kormányzás terén a megítélése harmadik éve csökken. Donald Trump újraválasztásával a globális imázs változásokon mehet keresztül, ami további kiszámíthatatlanságot hozhat a soft power dominanciájában. Kína imázsának javulása stratégiai erőfeszítéseinek köszönhető, ideértve az Egy övezet, egy út kezdeményezést (BRI), a fenntartható fejlődésre való újbóli összpontosítást, az erősebb termékmárkákat és az ország pandémiát követő újranyitását.
A cikk folytatása a makronom.eu oldalon olvasható.
A keresztény realizmus azt jelenti, hogy reálisan látjuk a bukott világot, amelyben élünk, szemben az idealizmussal, ami forradalmi – mondta a Mandinernek Eric Patterson amerikai politológus. Interjúnk.
Az Európai Unió állítólag készen áll Trump vámháborújára. Az EU 72 milliárd euró értékű amerikai árura vetne ki bosszúvámot, ha az amerikai elnök beváltja a fenyegetését. Ezzel egy olyan konfliktusba keveredik, amelyet garantáltan elveszít.